przejdź do informacji o grze

tytuł: Dragon, The (As)
system: Nes [Pegasus] gatunek: Bijatyka
Widok: NORMALNY Przejdź do widoku:

RECENZJA do gry Dragon, The (As)

Umieścił: Kurwydziad Status info: ZATWIERDZONE
Data dodania: 17.06.2013, 12:22 Punkty: 7
"The Dragon"
Ramar International/Ronco/Tony Tech
1995

"The Dragon" to nielicencjonowana produkcja nawiązująca zarówno do filmowych przygód kultowego Bruce'a Lee (właściwie Lee Jun-Fan, ur. 27 listopada 1940 w San Francisco-zm. 20 czerwca 1973 w Hongkongu) jak i do innego nieautoryzowanego tytułu wydanego na naszą 8-bitową konsolę - a mianowicie "Mortal Kombat II" (JY Company/Hummer Team, 1994).

Fabuła "Smoka" jest skomponowana z motywów zaczerpniętych z filmów takich jak: "The Big Boss" (1971, reż Lo Wei), "The Way of the Dragon" (1972, reż. Bruce Lee), "Enter the Dragon" (1973, reż. Robert Clouse) oraz "Dragon: The Bruce Lee Story" (1993, reż. Rob Cohen, w roli głównej Jason Scott Lee). Naturalnie, inspiracje zaczerpnięte ze wspomnianej filmografii przeplatają się z odniesieniami do pierwszej odsłony serii pt. "Mortal Kombat" (Midway Games, 8 października 1992) jeśli chodzi o szeroko pojęty świat przedstawiony.

Główny bohater, Pan Lee (mistrz kung-fu i wirtuoz nun-chaku), jest przedstawiony jak Liu Kang. Nasz protagonista zajmuje się zwalczaniem światowej przestępczości zorganizowanej w konwencji platformowego beat'em-up'a. Jego przeciwnikami są zarówno zwykli gangsterzy, jak i bossowie nawiązujący do innych postaci znanych z pierwszej części "Mortal Kombat" (kolejno: Scorpion, Johnny Cage, Sonya, Kano i Raiden) charakteryzującymi się jednak alternatywnymi nazwiskami oraz zmienioną historią wyrażoną w formie wyciągu z kartoteki policyjnej.

Pod względem parametrów audio-video, "The Dragon" reprezentuje poziom co najmniej przyzwoity, mając na uwadze fakt, iż jest to produkt nielicencjonowany przez producenta konsol Nintendo Entertainment System. Pod względem grywalności również nie ma powodów do jakichś większych zastrzeżeń, o ile w miarę szybko jesteśmy w stanie przyswoić sobie specyfikę sterowania postacią w niniejszym recenzowanym tytule. Sama gra oferuje użytkownikowi dwa tryby: "Story" (rozgrywka główna) oraz "Battle" (pojedynki 1 na 1 z bossami), a także dwie wersje językowe - angielską i arabską. Naturalnie, wszystko mogłoby zostać wykonane minimalnie lepiej, jako że w tym przypadku mamy już rok 1995.

"The Dragon" jest godny polecenia tym graczom, którzy zasmakowali w nielicencjonowanych konwersjach "Mortal Kombat" dostępnych na platformę NES w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Na pewno też coś dla siebie znajdą tutaj fani 8-bitowej konwersji innej gry, znanej jako "The Super Shinobi" (Super Game, 1994 lub 1995) nawiązującej do "Shinobi III: Return of the Ninja Master" wydanej na Segę Genesis w 1993 r. przez tandem SEGA of America, Inc./Megasoft. Osobiście sądzę, że "The Dragon" to jedna z najbardziej interesujących pirackich produkcji z epoki jakie ukazały się na naszą ulubioną konsolę. Mocne 7/10 na pewno nie będzie tutaj nadużyciem.
Grafika: 6/10 Dźwięk: 6/10 Grywalność: 8/10 Ocena ogólna: 7/10