przejdź do informacji o grze

tytuł: Over Horizon (E) [!]
system: Nes [Pegasus] gatunek: Strzelanka
Widok: NORMALNY Przejdź do widoku:

RECENZJA do gry Over Horizon (E) [!]

Umieścił: Kurwydziad Status info: ZATWIERDZONE
Data dodania: 27.05.2015, 12:00 Punkty: 4
"Over Horizon"
Hot B/Pixel/Takara
26 kwietnia 1991


Z całym szacunkiem dla twórców i dystrybutorów niniejszym omawianego tytułu, spieszę donieść iż zawsze miałem wrażenie, że "Over Horizon" to taki 8-bitowy produkt zastępczy dla "Gradiusa III" (Konami Industry Co. Ltd. - 11 grudnia 1989) wypuszczonego na platformę SNES.

W alternatywnym Wszechświecie pojawiły się plany stworzenia federacji planet pod wspólną nazwą Alfaros. Jednakże już po miesiącu od podpisania umowy, planeta Elisa jednostronnie wystąpiła ze związku sprzymierzając się z obcymi znanymi jako Kreatury. Federacja powołała zatem Organizację Gamma mającą za zadanie zniszczyć wrogów i buntowników oraz zaprowadzić porządek w Systemie Alfaros...

"Over Horizon" oferuje dość zróżnicowaną i rozbudowaną rozgrywkę dla samotnego pilota przemierzającego przestrzeń kosmiczną i wybijającego do nogi swoich przeciwników. Sam system jest inspirowany jest rewolucyjną serią pt. "Gradius" ukazującej się już od połowy lat 80. ubiegłego stulecia na różnorakie platformy gier video.

Co do parametrów audiowizualnych "Over Horizon", to w zasadzie nie ma się do czego przyczepić, choć mając na uwadze czas wydania gry, to dźwięk i grafika na pewno mogłyby być bardziej dopracowane, bo zrobione są porządnie. Do grywalności nie ma większych zarzutów, ponieważ rozgrywka jest wyważona na wszystkich jej płaszczyznach.

"Over Horizon" jest godny polecenia wszystkim fanom wspomnianej już serii "Gradius". Jako iż gra ukazała się tylko w Japonii i Europie Zachodniej, mam wrażenie że jej twórcy zamierzali zrekompensować użytkownikom platformy NES brak wersji "Gradiusa III" na 8-bitowe konsole. Oczywiście nie jest to zarzutem.
Grafika: 8/10 Dźwięk: 8/10 Grywalność: 10/10 Ocena ogólna: 9/10